Miért Csúszhat az Új iPhone Megjelenése?
Az elmúlt hetekben több hír is megjelent a „faltól-falig” képernyős iPhone 8-ról, a „kiszivárgott” tervrajzról és a Touch ID hátlapra kerüléséről. A pletykák egymásnak is ellentmondanak, biztosat nem lehet tudni. Az AppleInsider annak járt utána, hogy OLED-képernyő és előlapi Touch ID esetén milyen problémák léphetnek fel. Nem egyszerű a megoldás.
Az Apple az iPhone 5s-nél vezette be az ujjlenyomat-olvasós Home gombot, melyet Touch ID-nak nevezett el. Azóta a technológia már két frissítésen is keresztül ment (az iPhone 6s és a 7 esetében), az iPhone 8-ban jöhet a következő generáció. A megvalósítás azonban elég nehézkesnek ígérkezik.
Ugyanis a hírek szerint – és ebben minden hírportál egyetért – az iPhone 8 képernyője már nem LCD, hanem OLED lesz és az iPhone 7-hez viszonyítva az előlapban jóval nagyobb helyet fog kitölteni mind alul/felül, mind oldalt. Tehát lesz egy „faltól-falig” képernyőnk. Ebben az esetben nem egyszerű megoldani a Touch ID elhelyezését és működését, de ebben a cikkben nem erre a problémára koncentrálunk, hanem az OLED-kijelző és a Touch ID viszonyára.
Az OLED képernyő nem csak a megjelenítés miatt ad szebb képet, hanem az akkumulátorra is jótékony hatással van. Touch ID szempontjából viszont van egy nagyon komoly hátránya: az OLED és az LCD eltérő vastagsága miatt a zafír lencse és az érzékelő közötti távolság különböző. Ha most megérintjük a felületet, akkor az érzékelőn már a technológiából adódóan nagyobb érzékelési felület keletkezik (lásd a lenti ábrán). A jelenleg használatos megoldásban a lencse annyira vékony, hogy bárminemű torzítás minimális.
Azonban az iPhone 8-ban vastagabb lencsét kell használni, így az elkerülhetetlen torzítás nagyobb lesz, ami rosszabb hatékonyságú ujjlenyomat felismeréshez vezet. Ki lehet matekozni, hogy a vastagabb lencse milyen torzítást okoz, de ez egy rendkívül összetett folyamat, és a pontos számításhoz több adatra lenne szükség a Touch ID-s érzékelésből, mint amennyi most rendelkezésre áll. A becslések szerint a vastagabb lencse miatt 5-15-ször több lesz a hibás ujjlenyomat felismerés.
Az Apple szoftveresen kompenzálhat: növelik a beolvasott és eltárolt ujjlenyomat összehasonlításából fakadó tűrési hibahatárt, de ezzel kevésbé lesz biztonságos a Touch ID. Ezt a bankszektor biztosan nem veszi jónéven, ami kihat az Apple Pay-re is. Mi akkor a megoldás?
Az Apple rendelkezik egy szabadalommal, mely az érzékeléshez elektrosztatikus lencséket használ. Az érintőfelület és a szenzor között ilyen lencsék vannak, amelyek torzítás nélkül – vagy kevésbé torzítottan – továbbítják a jeleket a szenzornak.
Már arról is jelentek meg pletykák, hogy a Touch ID problémája miatt csúszik az iPhone 8 megjelenése, sőt, idén esetleg meg sem jelenik a telefon. A „kiszivárgott” tervrajz szerint – a Samsung S8-hoz hasonlóan – a hátlapra kerül az ujjlenyomat-olvasó. Ennek jómagam nem örülnék, ugyanis könnyebben piszkolódhat, karcolódhat. Ráadásul nálam jórészt az asztalon van a telefon, megnyomom a Home gombot és máris felold a zárolás. Így viszont fel kell emelni, vakon el kell találni a hátlapon az érzékelőt és csak ezután jutok be a készülékbe. Hát, inkább nem akarok ilyen megoldást…
Az biztos, hogy az Apple nem dob olyan megoldást a piacra, amelyről nem érzi, hogy megfelelően kiforrott, a legjobb és a legbiztonságosabb. Ha sikerül leküzdeni az akadályt, akkor szeptemberi bemutatón láthatjuk a készüléket. De vajon milyen megoldással?
forrás: szifon.com